Najpopularniejszy sport

Jak można opisać coś tak ogromnego, coś tak popularnego, że łączy miliony ludzi na całym globie. Chcę opisać piłkę nożną. Na boisku grają dwie drużyny, składające się po jedenastu zawodników. Każda z tych drużyn ma za zadanie zmieścić piłkę w bramce drużyny przeciwnej.

Niby łatwa sprawa, jednak często przez cały okres gry, czyli 90 minut pada tylko jedna bramka. Czasem w ogóle piłka nie znajdzie drogi do siatki. Najczęściej tak jest gdy gra jest zacięta, a drużyny prezentują wyrównany poziom. Kibice chcieliby oglądać najczęściej grad bramek. Ponieważ to daje najlepsze emocje. Sprawia radość, a także zespoły zdobywają punkty do ligowej tabeli i pną się po zwycięstwo w rozgrywkach. Nic nie cieszy bardziej niż obejrzenie pięknego meczu na stadionie, gdy wygrywa twoja ulubiona drużyna. Niby prosta gra, uczestniczy w niej naraz 22 zawodników. Ale na świecie zarejestrowanych ludzi uprawiających ten sport profesjonalnie jest około trzystu milionów. Tak, są to ogromne liczby. Widać jak ten sport rozwinął się przez dziesiątki lat swojego istnienia. Piłka nożna jest dyscypliną olimpijską już od 1900 roku. Wiele narodowych federacji jeszcze wtedy nie istniało. Dlatego co cztery lata udział brały praktycznie te same drużyny.

Ale po za olimpiadą na co dzień były rozgrywki o mistrzostwo danego kraju. Kluby grały ligę przez cały rok, a na końcu ten kto zebrał najwięcej punktów wygrywał puchar. Te zasady obowiązują po dziś dzień. Jednak w każdy kraju lig jest więcej niż było w tamtych czasach. Są inne zasady, piłkarze są inni. Dużo rzeczy się pozmieniało przez tak długi okres czasu. Początek piłki nożnej oscyluje na połowę XIX w., a miało to miejsce w Anglii. Wtedy zainaugurowano pierwsze rozgrywki, a także ustalono zasady, które zostały spisane. Po to oczywiście, aby wszędzie były takie same i obowiązywały każdego. Do teraźniejszych czasów zmieniły się i one, ale przecież od tamtego okresu minęło już bowiem około 150 lat. Piłka nożna jest obecnie najpopularniejszym sportem na świecie, ma ona znakomitą tradycję i oby tak zostało.

Leave a ReplyRecent Comments

Szukaj

Trening piłkarza to oczywiście praca nad mięśniami nóg. a więc nad grupą zginaczy i prostowników uda. które działają na staw kolanowy. To właśnie staw kolanowy podlega największym obciążeniom podczas uprawiania tego sportu, stąd częste doniesienia o uszkodzeniach tego stawu u piłkarzy. Urazy najczęściej dotyczą łękotki. która znajduje się w przedniej części stawu kolanowego. W trakcie meczu trwa twarda walka między napastnikiem a pilnującym go obrońcą. Wślizg. element obrony, czasem kończy się urazem nogi napastnika. .