Rosja

Petersburg – Wenecja Północy

Petersburg jest oknem Rosji na Zachód. Piotr Wielki podczas licznych podróży po krajach Europy podpatrywał ideał swojego państwa. Postanowił zbudować wspaniałą stolicę. Petersburg to właśnie takie miasto, spełniające oczekiwania cara. Mieszkańcy nazywali go Piotrogradem, gdy miastu nadano nazwę po założycielu Związku Radzieckiego. Nazwę zmieniano mu trzykrotnie. Jest to świadectwem zmiennych losów tej rosyjskiej metropolii. Petersburg rozciąga się na około 40 wyspach – jest drugim co do wielkości miastem w Rosji, zaraz po Moskwie. Wyspy te łączy ponad 400 mostów i faktem jest też to, że 1/10 miasta stanowią grogi wodne. Łączna długość kanałów i rzek wynosi 300km. Z tegoż powodu Petersburg nazywany jest Wenecją Północy. Petersburg jest najważniejszym portem na Bałtyku. Dawny Leningrad jest głównym ośrodkiem sztuki, nauki i turystyki w kraju. W mieście tym można znaleźć ślady znakomitych Polaków : Tadeusza Kościuszkę, Jana Ursyna Niemcewicza, Stanisława Augusta Poniatowskiego, czy Adama Mickiewicza. Odwiedzając to miasto warto zwiedzić Ermitaż (jedno z najwspanialszych muzeów w świecie), Prospekt Newski, Twierdzę Petropawłowską, Pałac Letni oraz dom Puszkina.

Niżni Nowogród – miasto Stroganowów

Niżni Nowogród jest po Moskwie i Petersburgu trzecim pod względem wielkości miastem w Rosji. Miasto posiada jeden z największych w Europie portów śródlądowych. Ma bardzo dogodne położenie, ponieważ zlokalizowane jest to miasto nad Wołgą i Oką. Na cyplu Striełka już od 1817 roku odbywały się największe targi w Rosji. Z tutejszych zakładów samochodowych niegdyś zjeżdżały z taśm limuzyny “Wołga”. Od czasów II wojny światowej miasto jest też rosyjskim ośrodkiem przemysłu zbrojeniowego. W Niżni Nowogrodzie urodził się najbardziej znany pisarz rosyjski – Maksym Gorki. Swoją twórczością zbliżył się do bolszewików, którzy przemianowali miasto na Gorki w 1932r. po zburzeniu komunizmu miastu przywrócono nazwę Niżni Nowogród. W miejscu, gdzie zbiegają się dwie rzeki miasta, wznosi się jedna z najpotężniejszych twierdz rosyjskich, opatrzony jedenastoma basztami kreml. Zewnętrzne mury mają nieco ponad 2 km długości. Wewnątrz wznosi się XVII wieczna katedra Michała Archanioła. Cały kompleks zabudowań wpisany jest na listę UNESCO.

Władywostok – była baza wojskowa sowieckiego reżimu

Kolej Transsyberyjska łącząc Moskwę z Dalekim Wschodem umożliwiła Rosjanom zasiedlenie wybrzeża Oceanu Spokojnego. Wybudowanie kolei miało umożliwić eksploatację miejscowych bogatych złóż kopalin użytecznych, przyczynić się do przyspieszenia rozwoju gospodarczego rosyjskiego imperium oraz pozwolić na lepsze zabezpieczenie wojskowe jego wschodnich rubieży. Obecnie wiodąca z Moskwy doi Władywostoku kolej liczy 9 288 km i jest najdłuższą linią kolejową na świecie. Ważny dla miasta jest port, który jest w stanie wolnym od pokrywy lodowej. Stanowi on główne źródło przychodów miasta. Po wiele latach izolacji Władywostok próbuje odnaleźć swoje miejsce na turystycznej mapie świata. Gościom, którzy coraz liczniej przybywają w te rejony, zwłaszcza z Japonii, Korei Południowej, a nawet Chin, miasto udostępniło do zwiedzania fortyfikacje z początku XX wieku, które uczyniły z Władywostoku tak ważny garnizon carskiego imperium. Można tu również obejrzeć radziecki okręt podwodny lub latem skorzystać z jednej plaż na wyspach. Mimo wszystko nadal infrastruktura turystyczna pozostawia wiele do życzenia.

Moskwa – siedziba carów

Moskwa jest miastem przemysłowym o najwyższym w świecie wskaźniku terenów przypadających na 1 mieszkańca. Trzeba wiedzieć, że Moskwa to nie tylko arena wielkich bitew i walki o władzę. Jest głównym ośrodkiem rosyjskiej kultury. Oryginalne pod względem formy i wyrazu ikony znane są na całym świecie. Technika malowania ikon przez całe wieki utrzymywana była w tajemnicy. Moskwa to często trudne do pojęcia połączenie tradycji i nowoczesności. Moskwa posiada charakterystyczny, koncentryczny układ urbanistyczny, którego ośrodek stanowi Kreml z placem Czerwonym. Miasto zaprojektowane jest z dużym rozmachem. Plac Czerwony o powierzchni 74 831 m2 należy do największych na świecie. Jak już wiemy miasto to nie jest miastem rewolucji i politycznego zamętu, lecz również stolica kraju o bogatych tradycjach kulturalnych. Warto więc obejrzeć Kreml i Plac Czerwony. Wstąpić do Muzeum Sztuk Plastycznych im. Puszkina, Muzeum Literatury, Galerii Tritiakowskiej, Muzeum Majakowskiego, wejść do teatru Wielkiego, bądź Biblioteki Państwowej.

Murmańsk – życie za kołem podbiegunowym.

Ze względu na pobliską flotę armia ściśle nadzoruje cały region, a na drogach stoją liczne posterunki. Łodzie podwodne Floty Północnej wytwarzają odpady radioaktywne, które osiadają wraz z odpadami z reaktora radiowego Poljamyj, składują się na dnie Morza Barentsa. Mimo tej niechlubnej opinii rybacy na skalę przemysłową łowią w nim ryby. Trzeba wiedzieć, że życie za kołem podbiegunowym północnym nie jest łatwe. Jednak portowy Murmańsk ulokował się bezpiecznie i zacisznie w głębi długiego fiordu. Początkowo był tylko osadą rybacką, alianci w czasie I wojny światowej założyli tutaj port, który zaopatrywał okręty. Pełniącą w ten sposób Murmańsk funkcję wojskową był dwukrotnie zniszczony. Ludność zamieszkująca jego obszar trudni się budową okrętów, rybołówstwem, pracą w kopalniach oraz gospodarką leśną. W tym mieście znajdują się siedziby Polarnego Instytutu Gospodarki Rybnej i Oceanografii oraz Akademia Rybołówstwa. Ponadto będąc w tym mieście poczujemy klimat polarnego pejzażu – organizowane są wyścigi reniferów w ramach “Festiwalu Północy”, a kilka dzielnic to ewidentne przykłady socjalistycznej architektury. Warto zobaczyć także Pałac Kirowa, Muzeum Sztuk Pięknych, pomnik Aloszy – rosyjskiego żołnierza, jak również Muzeum, Regionalne.

Irkuck – metropolia gospodarcza środkowej Syberii

Pochodzenie narodu kozackiego na terenach rosyjskich owiewa mgiełka tajemniczości. Mimo wszystko to oni zajęli się uprawą jałowych gruntów stepowych, łącząc się we wspólnoty, którym przewodniczyli atamani. Uprawiali też rzemiosło wojenne, plądrując i rabując rozległe tereny nad Dnieprem. W czasach komunizmu bogatszych Kozaków pozbawiono majątków, zniesiono kozackie samorządy. Irkuck dzisiaj jest głównym ośrodkiem Syberii Wschodniej – gospodarczym (w tym Irkuckiego Zagłębia Węglowego), kulturalnym (z licznymi teatrami i filharmonią) i naukowym (9 szkół wyższych z Uniwersytetem Irkuckim, założonym w 1919 roku.) Jest także ważnym węzłem komunikacyjnym – drogowym i kolejowym z międzynarodowym portem lotniczym i portem rzecznym. W pobliżu skoncentrowany jest wielki przemysł, ale i można tu znaleźć również obszary dziewiczej przyrody. Okolice jeziora Bajkał należą do najpiękniejszych na całej Syberii.

CSKA Moskwa

CSKA Moskwa jest jednym z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich w Rosji. Jego historia sięga 1911 roku, kiedy został założony pierwszy klub będący poprzednikiem CSKA. W następnych latach wiele razy zmieniano nazwę, zespół nazywał się OLLS, OPPW, CDKA aż w 1960 roku przyjęto dzisiejsze nazewnictwo. CSKA to centralny sportowy klub armii w dosłownym tłumaczeniu. Właśnie dzięki podleganiu pod wojsko CSKA mógł w przeszłości święcić duże sukcesy. Za czasów ZSRR 7-krotnie zdobył mistrzostwo kraju oraz 5-krotnie puchar.

Po 1990 roku i przemianach podobnie jak większość klubów rosyjskich, także i CSKA został przejęty przez prywatnych właścicieli. Bogaci Rosjanie zaczęli powoli budować silne zespoły, które z powodzeniem grają ostatnio w Europie. CSKA należy do czołówki ligi, w 2005 roku odniósł swój największy sukces-zdobył Puchar UEFA. Także w lidze odgrywa znaczącą rolę, trzy razy wygrał ją, pięć razy triumfował w pucharze kraju i trzykrotnie w superpucharze.



Recent Comments

Szukaj

Trening piłkarza to oczywiście praca nad mięśniami nóg. a więc nad grupą zginaczy i prostowników uda. które działają na staw kolanowy. To właśnie staw kolanowy podlega największym obciążeniom podczas uprawiania tego sportu, stąd częste doniesienia o uszkodzeniach tego stawu u piłkarzy. Urazy najczęściej dotyczą łękotki. która znajduje się w przedniej części stawu kolanowego. W trakcie meczu trwa twarda walka między napastnikiem a pilnującym go obrońcą. Wślizg. element obrony, czasem kończy się urazem nogi napastnika. .