Liga

O Pucharze Interkontynentalnym

2004 rok to koniec znanej formuły rozgrywek, FIFA postanowiła zwiększyć liczbę uczestników i przekształciła puchar w klubowe mistrzostwa świata. Od tej pory w finałowych turniejach biorą udział najlepsze drużyny z każdego kontynentu, łącznie sześć klubów. Zasada jest taka, że mistrzowie Afryki, Azji, Ameryki Północnej oraz Australii i Oceanii grają ze sobą pierwszą fazę turnieju w grupie, do dwóch najlepszych drużyn dołączają kluby z Europy i Ameryki Południowej. Dalej system rozgrywek przebiega w formie pucharowej.

Jeśli chodzi o triumfatorów i statystyki to najwięcej tytułów ma na koncie włoski AC Milan, wygrał puchar czterokrotnie. Po trzy razy triumfowały Urugwajskie Penarol i National poza tym Real Madryt, Boca Juniors oraz Sao Paulo. W rozbiciu na kraje, najwięcej zdobywców pucharu pochodziło z Brazylii i Argentyny po 6 oraz Włoch 6. Jeśli chodzi o kontynenty to nieznacznie prowadzi Ameryka Południowa, kluby z tego regionu wygrywały 15-krotnie przy 12 triumfach europejskich zespołów.

Liga portugalska

Jeśli chodzi o najbardziej utytułowane drużyny to w klasyfikacji wszech czasów prowadzi Benfica Lizbona z 31 tytułami mistrzowskimi, drugie jest FC Porto z dorobkiem 24 tytułów. Trzeci Sporting wygrał ligę 19-krotnie. Kolejne zespoły mają już tylko sporadyczne sukcesy, Belenenses i Boavista zdobyły po jednym tytule mistrzowskim.

W lidze portugalskiej corocznie gra wiele gwiazd, które trafiają do miejscowych klubów głównie z Ameryki Południowej. Otrzymują tutaj ostatnie szlify piłkarskie, uczy się ich głównie taktyki i dyscypliny a później są transferowani do silniejszych lig. Czołowe kluby portugalskie uczyniły z tego procederu swoje główne źródło dochodów, dzięki czemu niwelują różnicę pomiędzy środkami od sponsorów i stacji telewizyjnych.

Liga holenderska

Liga holenderska swoim poziomem jest porównywalna nie tylko z francuską Ligue 1 ale nawet z niemiecka Bundesligą. Kluby mają niższe budżety i mniejsze stadiony, być może cała otoczka nie jest tak kolorowa, jednak holenderskie kluby są niezwykle silne. Liga jest bardzo wyrównana, w ostatnich latach nie ma zdecydowanych faworytów, różnice punktowe na koniec sezonu są niewielkie. To wszystko decyduje o atrakcyjności tych rozgrywek, dodając do tego wysoka średnią bramek na mecz otrzymujemy atrakcyjny produkt. W Eredivisie najsilniejsze zespoły to PSV Eindhoven oraz Ajax Amsterdam.

Zasłużone w przeszłości Feyenoord czy też Utrecht i Alkmar maja ostatnio kłopoty finansowe i zmuszone są spłacać olbrzymie długi. Nie pozwala to na wzmocnienia poprzez transfery. Jeśli chodzi o statystyki to najwięcej tytułów mistrzowskich ma w swojej kolekcji Ajax Amsterdam który wygrywał ligę 29-krotnie. Drugi w klasyfikacji z 21 zwycięstwami jest PSV a trzeci z 14 Feyenoord. W ostatnich latach wyraźnie dominuje PSV, który zdobył cztery tytuły z rzędu, rok temu serię przerwał AZ Alkmar. W lidze nie grają wielkie gwiazdy, kluby holenderskie znane są z doskonałego systemu szkolenia młodzieży. O sile ligi decydują więc wychowankowie, którzy po kilku sezonach gry w Eredivisie zasilają najlepsze kluby Europy.

Liga Formuladeildin

Liga Formuladeildin jest rozgrywkami półamatorskimi, sama piłka Wysp Owczych praktycznie nie posiada zawodowych piłkarzy. Jednak w miejscowych klubach gra wielu obcokrajowców, są to głównie emigranci którzy trafili na wyspy w poszukiwaniu pracy. Co ciekawe, obecnie w tamtejszej lidze występuje kilku Polaków.

Rozgrywki piłkarskie cieszą się w kraju olbrzymim zainteresowaniem, każdy mecz ligowy przyciąga tłumy kibiców. Co prawda stadiony są niewielkie ale zazwyczaj zapełniają się w całości. Piłka nożna jest uważana za jeden z narodowych sportów mieszkańców Wysp Owczych, tak więc poszczególne kluby mają bogatą historię, grają w lidze nawet od ponad 50 lat. Jeśli chodzi o poziom rozgrywek to najlepiej widać go podczas rywalizacji pucharowej miejscowych drużyn z europejskimi. Niestety, zarówno z racji na położenie kraju jak i niezamożność, kluby nie zatrudniają profesjonalnych piłkarzy, najwyżej takich którzy mieli w przeszłości kontakty z zawodowym futbolem. Poziom ligi jest więc zbliżony do poziomów jaki prezentują regionalne rozgrywki w większości krajów europejskich.

Grecka liga

O  sile greckiej ligi nie decydują w tak wielkim stopniu budżety klubów jak klimat regionu. Grecja to państwo śródziemnomorskie o stosunkowo łagodnym klimacie co często ma decydujące znaczenie przy podpisywaniu kontraktów z tutejszymi klubami przez zawodników. Kluby gwarantują porządne jak na warunki europejskie pieniądze i dodatkowo przyjemny klimat. Może wydawać się to śmieszne ale szczególnie piłkarze z Ameryki Południowej będąc przy końcu swojej kariery chętnie zasilają greckie kluby.

Praktycznie każda drużyna z czołówki ligi ma w swoim składzie znanych w przeszłości zawodników, którzy jeszcze kilka lat temu reprezentowali czołowe kluby europejskie. Przykładem może być przejście Rivaldo do Olympiakosu kilka lat temu. Jeśli chodzi o najbardziej utytułowane kluby to zdecydowanie prowadzi w klasyfikacji wspomniany Olympiakos z 36-ma tytułami mistrzowskimi na koncie. Kolejny Panathinaikos wygrał ligę 19-krotnie, AEK Ateny 11-krotnie. Tytuły mistrzowskie zdobywało łącznie zaledwie sześć klubów.

Liga francuska

Liga francuska charakteryzuje się tym, że poszczególne kluby dominują w rozgrywkach latami, jeśli już uzyskują czołową pozycję to wygrywają wszystko. Ostatnio taka sytuacja miała miejsce w przypadku Lyonu, dawniej grały tak Marsylia i St Etienne. Jednak bez wątpienia w ostatnim dziesięcioleciu największe postępy jako klub zrobił Olympique Lyon. Nie tylko dominuje w kraju ale również znakomicie gra w pucharach europejskim. Ma największy w lidze budżet, konkurować z nim może tylko Marsylia i PSG.

Jeśli chodzi o zwycięzców to najwięcej tytułów mają na koncie zespoły Saint Etienne-10, Marsylia i Nantes po 8, Monaco i Lyon po 7. Łącznie mistrzostwo kraju zdobywało 17 klubów. Obecnie z racji coraz większych budżetów zauważalny jest powrót francuskich zawodników do rodzimej ligi. Jeszcze kilka lat temu wybierali oni odwrotny kierunek. Po sukcesach reprezentacji Francji byli rozchwytywani przez najlepsze kluby w Europie. Spowodowało to zastój w klubach francuskich i słabsze wyniki w pucharach.

Gwiazdy Super Lig

Do czołówki należą szczególnie trzy kluby ze Stambułu-Galatasaray, Fenerbahce i Besiktas oraz mający siedzibę w mieście Trabzon Trabzonspor. To one   jako jedyne zdobywały mistrzostwa kraju, Galatasaray oraz Fenerbahce mają ich na koncie po 17, Besiktas 13 a Trabzonspor 6. Dominują one w lidze tak zdecydowanie, że innym klubom ciężko jest przebić się do czołówki. Mając nawet duże środki finansowe zespoły spoza tej czwórki są inaczej traktowane zarówno przez sędziów jak i sam związek piłkarski. Powoduje to, że sytuacja w lidze jest corocznie praktycznie taka sama, o czołowe miejsca walczą kluby stambulskie, w zależności od sezonu dołączają do nich 2-3 z innych miast.

Do największych gwiazd ligi należą tacy zawodnicy jak Roberto Carlos, Matias Delgado oraz Bobo z Besiktasu, Alex, Andre Santos oraz Emre Belozoglu z Fenerbahce i Lincoln, Milan Baros oraz Giovanni dos Santos z Galatasaray. W przeszłości czołowe role odgrywali w lidze George Hagi, Hakan Sukur, Mircea Lucescu, Zico czy Christoph Daum.

Liga Sagres

Liga Sagres to najwyższa klasa rozgrywkowa w Portugalii. Jest to 18-zespołowa liga rozgrywająca mecze systemem jesień-wiosna. Każdy klub gra u siebie i na wyjeździe z każdym co łącznie daje 34 kolejki. Czołowe zespoły automatycznie kwalifikują się do Ligi Mistrzów lub do eliminacji tych rozgrywek. Portugalia ma również trzy miejsca w Pucharze UEFA. Najsłabsze kluby spadają bezpośrednio do zaplecza ligi.

Liga portugalska prezentuje wysoki poziom rozgrywek. Wpływ na to ma głównie rozwinięta kultura piłkarska w tym kraju, piłka nożna to sport narodowy Portugalczyków. Dzięki temu kluby są oczkiem w głowie kibiców, sponsorów oraz samorządów. W Portugalii nie ma problemów z nowoczesnymi stadionami, nawet mniejsze kluby dysponują obiektami na poziomie. Jednak o sile ligi decyduje wiodąca trójka czyli dwa kluby ze stolicy Benfica i Sporting oraz Porto. Dawniej liczyła się jeszcze Boavista Porto oraz Vitoria Guimaraes. Jednak ostatnie lata to dominacja tych trzech klubów, na arenie krajowej wygrywają one praktycznie wszystko. Dysponują nie tylko największymi budżetami ale również największym potencjałem kibicowskim oraz rozwiniętymi systemami szkolenia i skautingu. To wszystko sprawia, że liga jest wyraźnie podzielona na kluby walczące o trofea, średniaków oraz te które corocznie wymieniają się w spadkach i awansach.

Celtic Glasgow

Celtic Glasgow to jeden z najstarszych klubów piłkarskich w Europie. Założono go już w 1888 roku. Celtic jest jedną z dwóch najbardziej utytułowanych drużyn w Szkocji, druga to Glasgow Rangers. Cała liga szkocka to praktycznie rywalizacja wyłącznie tych dwóch klubów, podziały pomiędzy kibicami nie są tylko sportowe ale również religijne i polityczne. Kibice Celtic to katolicy, zwolennicy niepodległości kraju, sympatycy Rangers to protestanci i rojaliści wobec Anglii.

Celtic rozgrywa swoje mecze na ponad 60-tysięcznym Celtic Park, najnowocześniejszym stadionie w kraju. Dzięki wielu kibicom obiekt na każdym meczu zapełnia się do ostatniego miejsca, wysoka frekwencja utrzymuje się nawet na mniej znaczących spotkaniach pucharowych. Stadion wielokrotnie gościł finały europejskich pucharów. Jednak największymi wydarzeniami są tzw. derby Old Firm.

Formuladeildin

Formuladeildin jest najwyższą klasa rozgrywkową jeśli chodzi o piłkę nożną na Wyspach Owczych. Liga składa się z 10 zespołów, do niższej spadają dwa, czołowe uzyskują możliwość grania w europejskich pucharach. System rozgrywek jest inny niż na kontynencie, sezon trwa w ciągu jednego roku kalendarzowego a wiosenne, jesienne i zimowe miesiące są puste. Oczywistym powodem tego stanu rzeczy są trudne warunki atmosferyczne panujące na wyspach. Zima potrafi być tak ostra, że nie sposób jest przygotować boiska do gry.

Ligę założono w 1942 roku, posiada ona dwa szczeble. Do najbardziej utytułowanych klubów należą HB Torshavn zdobywca 20-tu tytułów oraz KI Klaksvik-17-krotny zwycięzca. Poza wymienionymi klubami jeszcze dziesięć ma w dorobku tytuły mistrzowskie. Obecnie główna siłą w miejscowej piłce są kluby ze stolicy kraju, to one również prowadzą w klasyfikacji wszech czasów.

Alpha Ethnik

Alpha Ethniki to grecka nazwa Super Ligi, najwyższej poziomem ligi w greckiej piłce nożnej. Są to rozgrywki w pełni zawodowe, prowadzone przez profesjonalna spółkę powołana w tym celu przez kluby i związek. Liga została założona w Grecji w 1960 roku, wykształciła się z systemu lig regionalnych. Występuje w niej 16 klubów, czołowe mogą liczyć na występy w europejskich pucharach, najsłabsze dwa spadają do niższej ligi.

Grecka Super Liga to plasująca się w pierwszej dziesiątce pod względem poziomu rozgrywek, liga w Europie. Co prawda o jej sile decydują głównie trzy kluby-Panathinaikos, Olympiakos oraz AEK ale również kilka innych ma solidne budżety i dobrych piłkarzy. Konkurencją dla klubów ze stolicy są drużyny z Salonik-PAOK i Iraklis. Szczególnie kilka lat temu nawiązywały one wyrównaną walkę a nawet zdobywały czołowe lokaty. Obecnie w lidze dominuje Panathinaikos i Olympiakos, inne zespoły mają sukcesy tylko sporadycznie.

Panathinaikos Ateny

Panathinaikos Ateny czyli z greckiego Wszechateńscy to klub-ikona greckiego futbolu. Jest to organizacja sportowa wielosekcyjna, praktycznie we wszystkich sportach jej drużyny prezentują wysoki poziom zarówno w kraju jak i na arenie międzynarodowej. Klub został założony w 1908 roku, swoje mecze rozgrywa na Stadionie Olimpijskim, te o mniejszym znaczeniu na obiekcie Gipedo Apóstolos Nikolaidis.

Panathinaikos to 19-krotny zdobywca mistrzostwa Grecji oraz 16-krotny zwycięzca pucharu kraju. Poza tym klub trzy razy triumfował w superpucharze. Jeśli chodzi o sukcesy w europejskich pucharach to zespół corocznie kwalifikuje się do Ligi Mistrzów, gra tam solidnie, zdarza mu się awansować do dalszych faz. Największym sukcesem klubu był finał Pucharu Zdobywców Pucharów w 1971 roku, niestety przegrany. Jedyne międzynarodowe trofeum które zdobył Panathinaikos to nieistniejący już, mało znaczący  Puchar Bałkanów. Drużyna wygrała go w 1978 roku.

Olympique Marsylia

Olympique Marsylia to zdecydowanie najbardziej utytułowany klub piłkarski we Francji. Założony został w 1899 roku, już od samego startu dominował w krajowych rozgrywkach. Co prawda nie zdobył najwięcej tytułów mistrzowskich ale rekompensuje to doskonała forma w europejskich pucharach. Do 10 mistrzostw kraju i tylu samo pucharów klub dołożył zwycięstwa w Lidze Mistrzów i Pucharze Intertoto. Szczególnie to pierwsze jest bardzo wartościowe, Marsylia triumfowała w pierwszej edycji tych rozgrywek.

Klub z Marsylii jest również chyba najpopularniejszy jeśli chodzi o cała Francję. Portowy charakter miasta przekłada się również na klub, który jeśli chodzi o transfery, prowadzi politykę globalną. Występowali tutaj lub ciągle występują piłkarze z różnych krajów, prym wiodą Afrykańczycy. Marsylia ma również doskonały system szkolenia, szczególnie zagospodarowała w tym względzie środowiska emigrantów z uboższych państw.

Ligue 1

Ligue 1 jest uważana za 5-6 ligę w Europie jeśli chodzi o poziom rozgrywek. Została założona już w 1932 roku co czyni ją za jedną z najstarszych na kontynencie. Praktycznie od samego początku system rozgrywek nie uległ zmianie, w różnych okresach zmieniała się liczba klubów występujących w lidze.

Ligue 1 to obecnie dwadzieścia klubów rozgrywających mecze systemem każdy z każdym, sezon składa się z 38 kolejek. Czołowe dwa zespoły mają zapewniony bezpośredni awans do Ligi Mistrzów, kolejny do eliminacji. Trzy następne kluby grają w Pucharze UEFA. Z ligi spadają trzy najsłabsze drużyny. Obecnie dominującą pozycję w rozgrywkach ma Olympique Lyon, który wygrał mistrzostwo w ostatnich latach siedmiokrotnie z rzędu, dopiero w zeszłym sezonie serię tą przerwało Bordeaux. Z innych czołowych klubów można wymienić Marsylię, PSG oraz Auxerre i Monaco. W zależności od sezonu wysoki poziom prezentują również drużyny Lens i Lille.

Paris Saint Germain

Paris Saint Germain jak na warunki europejskie jest stosunkowo młodym klubem. Został on założony w 1970  roku z myślą o zagospodarowaniu kibiców piłki w stolicy Francji. Przed wojna dominował Racing jednak po wojnie futbol w mieście upadł. Ligę zdominowały kluby z prowincji, zdarzały się sezony w których stolica nie miała w lidze nawet swojego przedstawiciela.

PSG to obecnie bardzo popularny klub, swoją potęgę zbudował w oparciu o bonusy jakie daje stolica kraju. Mnogość sponsorów i kibiców to ogromny budżet i środki na najlepszych zawodników. W ciągu kilkunastu lat od powstania  klub stał się jednym z najbardziej utytułowanych w kraju. Już w latach 80-tych zdobył mistrzostwo kraju oraz puchar, udanie debiutował na arenie międzynarodowej. Jeśli chodzi o cały dorobek to PSG dwukrotnie zdobył mistrzostwo kraju, sześć razy został wicemistrzem. W pucharze wygrywał siedmiokrotnie, poza tym ma na swoim koncie dwa puchary ligi oraz trzy Superpuchary. W europejskich pucharach największy sukces odniósł w 1996 roku kiedy to zdobył Puchar Zdobywców Pucharów. Poza tym w 1993 grał w półfinale Pucharu UEFA a w 2001 w finale Pucharu Intertoto.

Super Lig

Super Lig to zawodowa liga piłkarska w Turcji, założona w 1959 roku, jednak obecny kształt uzyskała na początku lat 90-tych. W lidze występuje osiemnaście klubów, które rozgrywają mecze systemem każdy z każdym. Rozgrywki prowadzone są w standardowy sposób dla europejskiej piłki, sezon zaczyna się na jesieni a kończy wiosną. Trzy najsłabsze spadają do niższej ligi, czołówka gwarantuje sobie występy w europejskich pucharach. Turecka Super Lig należy do najsilniejszych w Europie, szczególnie ostatnie 10 lat przyniosły znaczne podniesienie jej poziomu.

Ogromne środki zainwestowane przez sponsorów w poszczególne kluby doprowadziły do tego, że drużyny tureckie bez problemów dają sobie radę na arenie międzynarodowej. Super Lig dzięki wysokiemu poziomowi oraz znakomitym wynikom klubów w europejskich pucharach gwarantuje czołowej drużynie bezpośredni awans do Ligi Mistrzów, kolejna ma prawo występu w eliminacjach. Następne trzy awansują do Pucharu UEFA.

Schalke 04 Gelsenkirchen

Schalke 04 jest bardzo popularnym klubem piłkarskim w Niemczech, szczególnie wielu kibiców ma na terenie Zagłębia Ruhry. Klub założono w 1904 roku, jednak nie jest to drużyna utytułowana. Przez wiele lat Schalke 04 grało w niższych ligach, jeśli triumfowało to tylko w rozgrywkach regionalnych. Po zawiązaniu zawodowej ogólnokrajowej ligi zespół nie był zaliczany do najsilniejszych.

Schalke 04 ma na swoim koncie siedem tytułów mistrza Niemiec, jednak wszystkie zdobyło w rozgrywkach regionalnych. Ostatni pochodzi z 1958 roku, tak więc w pełni zawodowej piłce klub jeszcze ligi nie wygrał. Poza tym Schalke 04 wygrało czterokrotnie krajowy puchar, właśnie te zwycięstwa należą do najwartościowszych z tych osiągniętych na krajowym podwórku. Jednak największym sukcesem w historii klubu bez wątpienia jest zdobycie Pucharu UEFA w sezonie 1996/97. Zespół pokonał wtedy w finale po dramatycznym meczu zakończonym w karnych Inter Mediolan.



Recent Comments

Szukaj

Trening piłkarza to oczywiście praca nad mięśniami nóg. a więc nad grupą zginaczy i prostowników uda. które działają na staw kolanowy. To właśnie staw kolanowy podlega największym obciążeniom podczas uprawiania tego sportu, stąd częste doniesienia o uszkodzeniach tego stawu u piłkarzy. Urazy najczęściej dotyczą łękotki. która znajduje się w przedniej części stawu kolanowego. W trakcie meczu trwa twarda walka między napastnikiem a pilnującym go obrońcą. Wślizg. element obrony, czasem kończy się urazem nogi napastnika. .