Sporty ekstremalne

Kursy lawinowe dla amatorów ekstremalnego narciarstwa


W Polsce coraz więcej osób chce jeździć na nartach poza trasami. Nie interesuje ich jazda w dół stoku i znów wyciągiem na górę.

Chcą spróbować tras nieznanych nikomu. Celem takich osób jest też pierwszy zjazd, chcą wiedzieć, że to oni zostawili na danym stoku pierwszy ślad. Przy stokach ogólnodostępnych jest to raczej niemożliwe. Ale nie da się ukryć, że amatorzy aż tak ekstremalnych wrażeń narażeni są na różnego typu niebezpieczeństwa, w tym lawiny. Dlatego dla nich właśnie Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe organizuje kursy lawinowe, jednym słowem szkolenia, które nauczą nas, jak dać sobie radę kiedy na trasie zejdzie lawina, lub co gorsza porwie takiego narciarza, który uparł się jeździć poza trasą.

Szkolenie trwa dwa dni, składa się z teorii, gdzie poznajemy wiadomości o lawinach, w teorii zasady postępowania i tak dalej. Część praktyczna to różnego typu symulacje oraz omówienie niezbędnego sprzętu, jaki musi mieć przy sobie każdy narciarz wybierający się poza trasę. Absolutna podstawa to oczywiście detektor lawinowy. Jest to urządzenie, które emituje sygnał co jedną sekundę i dzięki temu pozwala na odnalezienie zasypanych osób. Każda osoba wybierająca się w góry poza trasę powinna mieć przy sobie taki detektor. Jedną z jego funkcji jest nie tylko nadawanie sygnału, ale i jego odbiór, stąd w razie gdy porwany przez lawinę zostanie jeden z uczestników na przykład jakiejś wycieczki czy zbiorowego zjazdu poza trasami, pozostali muszą swoje urządzenia przestawić na funkcję „odbiór”, co pozwoli odnaleźć zaginioną osobę.

Detektory lawinowe to, jak już powiedzieliśmy, podstawa, nie ma mowy o wyjściu bez nich poza trasę, jest to narażanie siebie i innych. Innych informacji o tym, jak postępować, by nie sprowadzić lawiny, jak sobie radzić, gdy jednak mamy z nią do czynienia, przekazane są na kursie. Taki kurs to nieduży wydatek w porównaniu do zalet. Narciarstwo poza trasami to sport ekstremalny, którego uprawianie łączy się z ryzykiem, można je jednak zmniejszyć przed odpowiednią wiedzę.

Sporty dla niepokornych


Podczas gdy większości ludzi wystarczy uprawianie joggingu trzy raz w tygodniu, siłownia, rower, basen, zimą łyżwy, latem kajaki, są osoby, które takimi formami aktywności nie zadowolą się na pewno. Nudzi je bieganie po ścieżkach w parku, wolą skakać po budynkach w mieście, lub po skałkach bez zabezpieczeń.

To miłośnicy sportów ekstremalnych. Jeśli tylko pozwala im na to zasobność kieszeni, mają za sobą skoki na bungee, spadochronowe, oraz eksperymenty z różnymi sportami, które mają więcej wspólnego z ryzykiem niż z bezpieczeństwem. Sport ekstremalny to taki, którego uprawianie łączy się z niebezpieczeństwem. Ktoś może powiedzieć, że każda czynność się z nim łączy i jest to prawda, ale sporty ekstremalne to takie, gdzie niebezpieczeństwo jest wpisane w naturę sportu. Na przykład we wspinaczce bulderowej, czyli po głazach bez zabezpieczenia. Chodzi o to, aby pokonać dystans na skałach, ale bez linki asekuracyjnej. Wymaga to oczywiście nie tylko świetnej techniki, ale i odporności psychicznej na stres! No ale są ludzie, którzy potrzebują takiej żyłki niepewności jak powietrza.

To dla nich skoki spadochronowe, wspinaczka bez asekuracji, czy skakanie po przeszkodach w mieście, zwane z francuskiego parkour. Z reguły aby uprawiać takie sporty trzeba mieć ogromną sprawność fizyczną. Siła i wytrzymałość przede wszystkim są tym czynnikiem, który gwarantuje, że będziemy mogli taki sporty uprawiać. Część z nich, jak surfing czy windsurfing wymaga sporych nakładów finansowych, sprzęt jest drogi i na pewno nie na przeciętną kieszeń w Polsce. Dlatego też sporty te są często uprawiane przez biznesmenów, którzy w pracy są przyzwyczajeni do ryzyka, na polu prywatnym chcą odreagować stres również ryzykując. Jest to zjawisko obserwowane na całym świecie, nie tylko w Polsce.

Kolejna grupa osób rozmiłowanych w sportach ekstremalnych to prywatni przedsiębiorcy, którzy zrobili majątek i poszukują metod na spełnienie w życiu prywatnym. To oni stanowią sporą grupę na przykład wyjeżdżających na kursy surfingu do Meksyku. Na szczęście są też sporty takie jak parkour, które uprawiać może każdy, niezależnie od funduszy.

Le parkour czyli sztuka skakania po mieście


Zagranicą coraz częściej, a i w Polsce nie tak rzadko spotkać można młodych ludzi, którzy skaczą po ławkach, klombach, poręczach tak, jakby to była najłatwiejsza i najbardziej naturalna rzecz na świecie.

Choć wymaga to nie lada sprawności fizycznej i siły, wcale na to nie wygląda. Może dlatego, że osoby uprawiające parkour, bo o tym sporcie ekstremalnym mowa, wyglądają na bardzo zadowolone, a ruch po mieście najwyraźniej sprawia im wielką radość. Sam sport, jak i jego nazwa wywodzi się z Francji. Nazwa oznacza przemieszczanie się, sport ten inaczej nazywany jest sztuką przemieszczania się. Za twórcę uchodzi Francuz David Belle.

Sam sport polega na przemieszczaniu się, nie chodzi jednak o chodzenie po chodniku dziwnym krokiem, lecz jak najszybsze pokonywanie danej trasy, najlepiej w sposób efektowny i godny podziwu, wzbudzający ciekawość i zazdrość przechodniów. Osoby uprawiające ten sport ekstremalny nie będą szły ulicą, bo tak jest wyznaczony chodnik, i aby dojść do domu muszą kluczyć między kamienicami, aby wreszcie dojść do swojej.

Nie, osoby związane z parkour przeskoczą przez klomb, zjadą po poręczy, wykonają salto z jednego wzniesienia na drugi, przeskoczą z dachu jednego budynku na drugi. Powtórzmy jeszcze raz, chodzi o to, aby przeszkodę pokonać w sposób jak najprostszy, ale jednak pokonać (a nie obejść czy zignorować, nadkładając drogi). Z kolei w wyodrębnionym z parkour sporcie zwanym free run (z angielskiego wolny bieg) celem jest jak najbardziej widowiskowe pokonanie przeszkody. Wszystkie chwyty dozwolone, skoki, salta, inne triki, chodzi o to, aby bezpiecznie pokonać przeszkodę oraz zwrócić uwagę publiczności. Parkour stawia na skuteczność i szybkość, free run na rozwiązania jak najbardziej spektakularne. Mówi się, że oba te sporty w znaczny sposób wpływają na psychikę osób je uprawiających, ponieważ są uprawiane na ulicy, zmieniają sposób postrzegania świata, ułożenia tras dla pieszych, jednym słowem czasami zmuszają do ich ignorowania.

Bouldering czyli wspinaczka po głazach


Jest to jeden z tak zwanych sportów ekstremalnych, bardzo młoda dyscyplina, która cieszy sie na świecie rosnącym zainteresowaniem. „Boulder” – to słowo po angielsku oznacza głaz. Jest rodzaj wspinaczki, ale na małych wysokościach. Podstawową zasadą jest fakt, iż osoby uprawiające bouldering (zwany czasami po polsku wspinaczką bulderową lub balderową) nie korzystają z zabezpieczeń, jakie są tradycyjnie wykorzystywane przez wspinaczy na skałkach. Nie ma tu żadnych linek, haków, nic z tych rzeczy.

Nie wykorzystuje się asekuracji. Odcinki, jakie trzeba tu pokonać, nie są długie, są za to bardzo trudne. Dla przeciętnej osoby praktycznie niedostępne, wydające się niemożliwe do pokonania. Oglądając w sieci filmy pokazujące wspinaczkę bulderową, widzimy, że ktoś to robi, czasem szybciej, czasem powoli, ale że ogólnie dany manewr jest do wykonania. Problemy zaczęłyby się, gdybyśmy sami zechcieli pokonać kilka skał czy głazów, podobnie jak wspinacze bulderowi. Niedoczekanie!

Raczej nam się to nie uda, jeśli nie jesteśmy bardzo silni i sprawni fizycznie. Duża siła jest podstawą do uprawiania tego trudnego, ale bardzo ciekawego sportu. Pasjonaci tej wspinaczki, jak już wspomniano, nie stosują tradycyjnych zabezpieczeń. Układają jednak materace, po angielsku nazywane crachpad, czyli podkładka chroniąca przed zderzeniem, upadkiem, które w razie upadku asekurują wspinacza. Partner, z którym się wspinamy, może asekurować głowę i inne wrażliwe części ciała, ale oczywiście nie jest to tak pewne zabezpieczenie jak w przypadku standardowych wspinaczek. Z tego powodu za wspinaczkę bulderową powinny brać się osoby obeznane ze wspinaczką tradycyjna, bardzo wysportowane, nie bojące się upadku i najlepiej obeznane z upadaniem, które uczyły się go pod okiem specjalistów lub też mają doświadczenia z innych sportów, których uprawianie łączy się z upadkami, bólem, możliwością kontuzji. Osoby początkujące nie powinny próbować wspinaczki bulderowej!

Sporty ekstremalne czyli jakie?


Coraz większą popularnością cieszą się sporty ekstremalne. Ten zbitek słów pojawia się w mediach tak często, że już nawet nie zastanawiamy się, co to właściwie oznacza. Korporacje i większe firmy organizują dla swoich pracowników wyjazdy na weekendy wspinaczki czy nurkowania. Nikt nie zastanawia się już, że przecież sporty ekstremalne to nie miały być sporty dla każdego! Już z samej ich nazwy można było wywnioskować, że chodzi o sporty wyczynowe, wymagające ponadprzeciętnej sprawności, i to nie tylko fizycznej, ale i psychicznej. Są to sporty dla osób silnych, wytrzymałych, zaprawionych w bojach, a nie dla oderwanych od biurek na przymusowy wyjazd integracyjny urzędników.

Ogólnie mówiąc, chodzi o sporty które łączą się z ryzykiem, dużo większym niż w przypadku sportów standardowych. Są to dyscypliny często nieoficjalne, które nie mają zorganizowanych stowarzyszeń czy organizacji odpowiedzialnych za ich promocję, nie są uprawiana na żadnych zawodach oficjalnych, a jedynie przez osoby zainteresowane osiągnięciem jak najlepszych efektów. Wtedy rzeczywiście możemy mówić o sportach ekstremalnych, a nie w przypadku osób oderwanych po latach bez sportu za biurka i wywiezionych na kurs wspinaczki skałkowej!

Sporty ekstremalne można uprawiać także w mieście, wielu zwłaszcza młodych ludzi sprawdza swoją sprawność pokonując przeszkody w sporcie zwanym parkour. W tej dyscyplinie pokonują na przykład ściany, schody, poręcze skacząc przez nie. Jednocześnie zasada jest taka, aby pokonać przeszkodę w sposób jak najprostszy, czyli nie sugerując się społecznymi wymogami schodzenia po schodach, na przykład z nich zeskoczyć przez barierkę. Sporty te mogą być uprawiane przez każdego, nie potrzebne jest żadne specjalne ubranie, raczej nie stosuje się kasków czy ochraniaczy.

Od czasu upowszechnienia internetu nie są potrzebne książki czy trenerzy, bo wiele trików, pomysłów, inspiracji można czerpać z sieci, gdzie bardziej zaawansowani zawodnicy z innych krajów umieszczają swoje filmy.

Bezpieczny sport ekstremalny.


Sporty ekstremalne są bardzo widowiskowe i dają niezwykle dużo wrażeń. Wydaje nam się, że Ci którzy je uprawiają maja niewyobrażalną odwagę i ciężko by było nam zdobyć się na taki wysiłek. Jednak sporty ekstremalne to nie tylko ryzyko i balansowanie na niebezpiecznej krawędzi. Istnieje wiele sportów ekstremalnych, które są bezpieczne i mogą być niemal dla każdego. Spójrzmy na skoki buggy.

Skok taki może wykonać niemalże każdy, wystarczy tylko odwaga na jedną sekundę by przechylić swoje ciało w przepaść. Skok trwa zaledwie kilka sekund, ale wrażenia pozostają na całe życie i to jest właśnie to za co kocha się sporty ekstremalne, wrażenia, które nie są zapominane nigdy. Jeśli chcemy uprawiać sporty ekstremalne o niskim ryzyku, warto zainteresować się sportami wodnymi. Sporty takie nie wymagają od nas ogromnej sprawności fizycznej jak to jest ze wspinaczką, zjazdami na nartach czy ekstremalną jazdą na rowerze.

Sporty wodne są dosyć bezpieczne i trudno tutaj o większe urazy jakie mogą wystąpić w czasie wspinaczki. Sporty wodne ekstremalne, można bardzo często uprawiać w grupie. Jednym z takich sportów może być dla przykładu spływ pontonowy lub kajakowy tutaj pod okiem instruktora i niezbyt zburzonej rzeki nic nie może się stać. Jeśli chcemy samodzielnie uprawiać sporty ekstremalne wodne to możemy zainteresować się windsurfingiem lub też kitesurfingiem. Sporty te są bardzo bezpieczne i w podstawowej formie może uprawiać je każdy.

Dopiero potem, po zdobyciu większego doświadczenia i dobrego obeznania się możemy zdecydować się na bardziej akrobatyczne wyczyny. Wspaniale nadaje się do tego windsurfing, który dzięki desce i żaglowi na wodzie jest bardo zwrotny i wykonanie salta z całym sprzętem nie jest rzeczą skomplikowana. Również i dla amatorów prędkości coś się znajdzie. Windsurfing i kitesurfing świetnie nadają się do rozwijania dużych prędkości. Są to sporty bezpieczne i o niskim ryzyku kontuzji jak w innych sportach. A zacząć można je trenować już od małego.

Sporty ekstremalne dla każdego.


Bardzo popularne stały się ostatnimi czasy sporty ekstremalne. Każdy z nas chciał by poczuć ten dreszczyk emocji i podwyższoną adrenalinę. Dlatego coraz więcej ludzi interesuje się sportami ekstremalnymi. Spróbuję opisać tutaj kilka sportów ekstremalnych, które dostępne są niemal dla każdego. Bardzo popularnymi w ostatnim czasie stały się sporty ekstremalne typu, spływy. Do nich zalicza się taki tajemniczy sport jak hydrospeed jest to port polegający na spływaniu w dół rzeki na plastikowej desce.

Deska ta nie jest zbyt długa, dlatego też mamy wrażenie że część naszego ciała spływa sama. Sport ten nie jest niebezpieczny, można odnieść od czasu do czasu pewną kontuzję, ale wszystko zależy od doboru rzeki. Dla początkujących zaleca się oczywiście rzeki mało zburzone. Innym popularnym spływem jest spływ na kajaku. Sport ten jest bardzo dynamiczny i wymaga wiele wysiłku w sterowaniu kajakiem, ale każdy może się go nauczyć. Warto się nim zainteresować jeśli lubimy jakiekolwiek sporty wodne.

Sport ten możemy podzielić na ekstremalny oraz relaksacyjny, a wszystko to zależy od rzeki. Bardzo popularnym sportem stały się spływy pontonowe.

Są to spływy w grupie i dają wiele wrażeń. Spływy te również można podzielić na kilka rodzai ekstremum. Jeśli nie szukamy mocnych wrażeń wybierzmy spokojną rzekę i doświadczonego instruktora, a na pewno nic się nam nie stanie. Inny sport związany z wodą to nurkowanie. Nurkowanie z natury może wydawać się ekstremalne, ale jest raczej sportem bezpiecznym. Wszystko to zależy od tego jak głęboko chcemy nurkować i w jakich miejscach. Istnieje także nurkowanie bez butli jest to jednak bardzo zaawansowany sport i należy trenować go przez długie lata, aby móc bez butli zanurkować nawet na głębokość 200 metrów. Jeśli koniecznie chcemy sport ekstremalny uprawiać na wodzie, warto zainteresować się surfingiem, windsurfingiem lub kitesurfingiem. Sporty te mają jedną wspólną cechę a jest nim deska. Wszystkie te sporty są bardzo bezpieczne i trudno tutaj o jakąkolwiek kontujże. W dodatku dają nie tylko wiele wrażeń ale po wykonaniu akrobacji, gwarantowany jest wzrost adrenaliny w organizmie. Sport ten może uprawiać niemal każdy.

Rodzaje sportów ekstremalnych.


Sporty ekstremalne pociągają wiele osób. Jest ich dosyć sporo i trudno zdecydować się na jakiś sport. Pokrótce spróbuje opisać różne sporty ekstremalne, być może ułatwi to komuś wybór. Sporty będą dzielone na główne kategorie i ich rodzaje. Jednym z najstarszych sportów ekstremalnych jest wspinaczka i kilka ich odmian.

Wspinaczka to sport bardzo zręcznościowy i przeznaczony dla ludzi o dobrej kondycji oraz takich, którzy znoszą dobrze trudne warunki. Jest to sport wysokościowy i dobrze jeśli ktoś nie ma lęku wysokości, choć zdarzają się oczywiście przypadki i takie. Wspinaczkę możemy podzielić na różne kategorie, jednak każda z nich ma ten sam cel. Istnieje wspinaczka skalna chyba najbardziej popularna, a także lodowa o bardzo ekstremalnym charakterze. Również wspinaczka wysokogórska jak alpinizm czy himalaizm. Dla zwykłych amatorów tego sportu można polecić taternictwo, jest to wspinaczka amatorska bez dużego ryzyka. Innym sportem ekstremalnym jest narciarstwo. Nie chodzi tutaj o narciarstwo klasyczne zjazdowe, ale narciarstwo ekstremalne w trudnych warunkach.

Narciarstwo to dzielimy na freestyle uprawiane niemal wszędzie tam, gdzie nie odważy się zjechać normalny narciarz, połączone z akrobacjami. Również narciarstwo wysokogórskie, uprawiane bardzo często w alpach nazywane skialpinizm. Ostatnia kategorią w tej dyscyplinie są zjazdy ekstremalne. Podobnym sportem do narciarstwa ekstremalnego jest snowboard ekstremalny. Również i on dzieli się na podobne dyscypliny co narciarstwo.

Rozróżniamy tutaj akrobacje i skoki, zjazdy, style free oraz próby prędkości, to nic innego jak rozwinięcie największej prędkości. To waśnie ta dyscyplina daje najwięcej adrenaliny i pociąga za sobą wielu młodych ludzi. To są tylko nieliczne sporty ekstremalne, następnym razem opiszemy inne sporty ekstremalne, które dotyczą wody, a przede wszystkim windsurfing dla tych którzy lubią ekstremum w bezpiecznym otoczeniu jakim jest woda i windsurfing.

Sport ekstremalny w Polsce.


Zapewne wielu z nas widziało sporty ekstremalne w telewizji i samemu chciało by spróbować jak to jest. Czy w Polsce również da się uprawiać sporty ekstremalne? Zapewne tak i jest ich dużo, jednak nie wszystkie muszą dawać taką frajdę.

W zależności od predyspozycji, mamy spory wybór sportów ekstremalnych. Może to być wspinaczka, skoki na buggy, loty balonami czy wyskoki z samolotów. Popularne są także wszelkiego rodzaju spływy na rzece. Jednym z bardzo ciekawych sportów są sporty wodne. W sportach wodnych ekstremalnych rozróżniamy surfing, windsurfing, kitesurfing oraz narty wodne. Surfing nie specjalnie nadaje się nad polski Bałytk, powodem są zbyt małe fale i ich mała okresowość. Dlatego ten sport lepiej odstawić na bok, chyba że mamy możliwość podróżowania tam gdzie fale są większe. Największe fale znajdziemy na otwartych akwenach wodnych oceanach bądź morzach. Dobrymi miejscami do uprawiania surfingu jest Meksyk bądź też Hawaje. Windsurfing to sport, który z powodzeniem możemy uprawiać w Polsce. Bardzo popularnym do tego miejscem jest zatoka helska.

W zatoce tej, w trakcie sezonu możemy spotkać setki surferów. Aby móc uprawiać surfing, potrzebny jest wiatr oraz odpowiedni sprzęt. Nie jest to typowy sport ekstremalny, dopiero jego odmiana wave lub freestyle nadaje temu sportu wrażeń. Style te charakteryzują się ujeżdżaniem fal oraz wykonywaniem akrobacji. Aby móc to robić potrzebny jest specjalny sprzęt oraz duże doświadczenie. Warto jednak trenować, choćby ze względu na to iż styl ten jest bardzo bezpieczny i bardzo mało urazowy niż inne sporty ekstremalne. Następnym bardziej odjazdowym sportem jest kitesurfing, ten młody sport zdobył już duża popularność. Kitesurfing to połączenie deski oraz latawca, który ciągnie nas po wodzie.

W tym sporcie osiągamy naprawdę duże prędkości i możemy robić niezwykłe akrobacje, co nawet w windsurfingu nie jest możliwe. Bardzo popularnym i szybkim sportem stały się ostatnio narty wodne. Jest to sport dla każdego, nawet niepełnosprawnego i można go uprawiać niemal wszędzie tam gdzie jest woda.

Po co sporty ekstremalne


Ludzie bardzo często szukają wielu wrażeń i są ciekawi nowości. Mają duża skłonność do ryzyka a adrenalina daje im niesamowite uczucie satysfakcji. Każdy choć raz w życiu przeżył ekstremalna sytuacje i wie iż jest to pomimo wielkiego strachu coś co pociąga.

Dlatego też ludzie wymyślili sporty ekstremalne. Sporty ekstremalne to sporty które są na granicy ryzyka kontuzji, śmierci lub też ogromnego, ale bezpiecznego strachu.

Na świecie istnieje wiele dyscyplin sportowych o charakterze ekstremalnym. Są podzielone na różne kategorie i różnią się różnym stopniem trudności. Są sporty ekstremalne, do których uprawiania potrzebne jest specjalne przeszkolenie lub miesiące treningów. Może to być wspinaczka, sporty powietrzne jak wyskoki ze spadochronem lub też nurkowanie. Istnieje wiele sportów ekstremalnych do których należy specjalnie się przygotować bądź też przejść specjalny trening. Jednym ze sportów ekstremalnych, które wymagają dużo treningów jest surfing.

W zwykłej formie jest to sport dla każdego, jednak pewna odmiana surfingu a mianowicie, pływanie na ogromnych falach jest zadaniem ogromnie trudnym i niebezpiecznym. Ta reguła ma się do wielu sportów ekstremalnych czy to jest zjazd kajakowy, pontonowy czy pływanie na windsurfingu, należy trenować i być pewnym, że jesteśmy gotowi do tego poziomu trudności. Sport ekstremalny to bardzo ciekawa odskocznia od życia codziennego, daje nam wiele emocji i pozwala zapominać o stresie. Uczy nas także respektu do życia i pokazuje nasze słabości. Popularność tych sportów rośnie na całym świecie i sporty ekstremalne są coraz bardziej rozwijane.

U nas największa popularnością cieszą się skoki na bunnge, zjazdy kajakowe czy pontonowe. Również bardzo popularny jest windsurfing, który może być z powodzeniem uprawiany na wielu akwenach wodnych. Jeśli chcesz spróbować sportów ekstremalnych, dobrze zastanów się jakie ryzyko jesteś gotowy podjąć i spróbuj na najniższym poziomie, jeśli ci się spodoba nie ma nic na przeszkodzie aby rozwijać swoje nowe hobby.

Różne sporty ekstremalne.


Na świecie istnieje dziesiątki sportów ekstremalnych. Spróbujmy się przyglądnąć stosunkowo nowym sportom wodnym i tym bardzo popularnym, które potrzebują wody. Jednym z takich sportów jest windsurfing. Windsurfing ma wiele elementów ekstremalnych przede wszystkim w stylu racing czy free style. Wykonywane akrobacje wymagają wielkiej zręczności oraz dużego doświadczenia. Sport ten dostarcza wyjątkowo dużo adrenaliny. Innym bardzo popularnym sportem, ale już nieco odmiennym jest rafting. Sport ten jest ostatnio niezwykle popularny i praktykowany wszędzie tam gdzie zburzona jest rzeka. Nie jest to nic innego jak spływy na pontonie lub kajaku w dół rwącej rzeki. Sport ten jest polecany dla każdego kto szuka adrenaliny przy niedużym ryzyku. Innym bardzo ciekawym sportem jest water-ski. Narty wodne stały sie ostatnio bardzo popularne, również z tego względu iż mogą go uprawiać także niepełno sprawni. Water-ski nie jest sportem zbyt trudnym i ma różne stopnie trudno, zapewnia wiele wrażeń oraz podnosi adrenalinę. W zależności od stopnia zaawansowania, możemy pokusić się o szybszy rajd na nartach. Jednym z bardzo dużych plusów tego sportu jest to iż wystarczy nam jakikolwiek większy akwen aby pojeździć na nartach wodnych. Stosunkowo nowym sportem wodnym o charakterze ekstremalnym jest hydrospeed. Sport ten to spływanie na plastikowej desce w dół rzeki. Jest to sport który dopiero się rozwija.

Jest to dosyć niebezpieczny sport gdyż można narazić się na wiele kontuzji, nawet stosowanie kombinezonów piankowych nie uchroni nas przed odrapaniami oraz guzami. Są to jednak uroki sportów ekstremalnych, niemal każdy niesie w sobie ryzyko oraz możliwość kontuzji. Jednak satysfakcja oraz ogromna dawka adrenaliny powoduje, iż sportów tych nie da się nie uprawiać.

Sporty ekstremalne mają coraz więcej zwolenników i są coraz to bardziej popularne, wraz z popularnością powstaje coraz to więcej dyscyplin, choćby tak ekstremalna dyscyplina jak prasowanie na wysokości, które ma zwolenników na całym świecie i pomimo swojego absurdu jest bardzo ekscytujący.

Sporty extremalne.


Woda ma w sobie coś co pociąga wiele osób. Jest świetnym ośrodkiem rekreacyjnym. Można spędzić nad nią czas samemu lub z rodziną i nigdy się nie nudzić. Zwłaszcza w czasie upałów, plaże są pełne ludzi i bawiących się dzieci. Woda to także, świetne miejsce do uprawiania sportów, a przede wszystkim sportów ekstremalnych.

Niemalże na każdym akwenie wodnym czy rzece możemy uprawiać sporty ekstremalne. Na otwartych wodach, bardzo popularne są sporty na desce. Surfing, windsurfing lub kitesurfing mają w sobie wiele elementów ze sportów ekstremalnych. Są jednak typowe sporty ekstremalne jak hydrospeed. Sport ten również wykorzystuje deskę, jednak służy ona do spływu po rzekach. Jest to jeden z najmłodszych sportów ekstremalnych, uprawiany przez nieliczną grupę.

Bardzo często można narazić się na różne kontuzje, dlatego sport ten jest jednym ze sportów o dużym ryzyku. Głównym założeniem hydrospeedu jest spływanie dziką rzeką na plastikowej desce. Deska nie jest dużych rozmiarów, większa część naszego ciała wystaje poza nią. Dlatego ciało narażone może być na kontuje, do pływania na hydrospeed używa się specjalnych kombinezonów piankowych, których zadaniem jest ochrona przed niebezpieczeństwami. Sport ten nie wymaga wyjątkowej sprawności fizycznej, za to dostarcza wiele adrenaliny. Trudność tego sportu zależy od rzeki na jakiej będziemy płynąć. Jak wiemy rzeki bardzo się różnią może być o spokojnym nurcie lub też bardzo wzburzona. Warto zwrócić tutaj uwagę na to, aby nie przerosła ona naszych umiejętności. Na początku warto skorzystać z rady instruktora i spróbować spływów pod jego okiem na niezbyt zburzonej rzecze. Ten sport ekstremalny daje wiele wrażeń, a zwiększony poziom adrenaliny to coś normalnego.

Dla wszystkich którzy lubią sporty na desce zawsze mogą spróbować hydrospeed. Jest to nowatorski sport ekstremalny i być może okazać się dobrym sportem do propagowania go w śród innych sportowców ekstremalnych. Jak widać nie tylko windsurfing lub surfing musi być ekstremalny.

Ekstremalne sporty na desce.


Uprawiając sport, bardzo często szukamy dodatkowych wrażeń. Jest wiele dyscyplin sportowych, które po modyfikacjach stały się sportami ekstremalnymi. Sporty takie dają o wiele więcej wrażeń i są dla ludzi szukających adrenaliny. Często mogą być niebezpieczne, ale przede wszystkim to pociąga wszystkich do ich uprawiania.

Ekstremalne wyczyny można zauważyć na wszystkich wodnych sportach przy których posługujemy się deską. Jednym z takich sportów może być kitesurfing. Kitesurfing łączy deskę do surfingu oraz paralotnie. Pozwala to na surfowanie o wodzie posługując się siła wiatru. Surfing taki jest bardzo szybki, charakteryzuje się również tym iż, inaczej niż w przypadku deski, płyniemy na kancie deski.

Sport ten pozwala na wykonywanie wielu akrobacji w powietrzu, a także na przeskakiwaniu innych przeszkód wodnych. Jest to bardzo młody sport i niezwykle widowiskowy. Innym sportem, który posiada w swojej odmianie ekstremalne wyczyny to windsurfing. Styl free pozwala na wykonywanie wielu akrobacji. Do sportu tego potrzebna jest specjalna krótka deska i dosyć niski żagiel, który pozwoli na zwrot i wykonywanie przewrotek. Windsurferzy wykorzystując wiatr potrafią unieść się nad taflą wody i wykonać różne ekstremalne figury. Dla wielu osób są to wyczyny nie wyobrażalne, gdyż wyskok z deską i żaglem oraz zrobienie salta jest bardzo efektowne. Matką tych wszystkich sportów jest surfing. Sport ten jest bardzo stary, jednak od niedawna wykorzystywany do ekstremalnych wyczynów.

Styl ekstremalny w surfingu uważany jest za bardzo niebezpieczny. Zawodnicy próbują ujeżdżać tutaj ogromne fale, które mają niesamowitą prędkość oraz dochodzą do kilkunastu metrów. Żaden zawodnik nie może poradzić sobie z pokonaniem takiej fali samodzielnie, dlatego też aby móc znaleźć się na jej szczycie musi być wciągnięty na nią motorówką lub skuterem. W odpowiednim momencie odczepia się i zdany jest tylko na siebie. Tak wielkie fale to ogromny żywioł, w przypadku upadku, jest ogromne niebezpieczeństwo, że surfer już nie wypłynie.

Ekstremalne sporty wodne.


Ludzi pociąga ryzyko oraz adrenalina, dlatego ciągle poszukują sposobu na jej podniesienie. Bardzo dobrym sposobem na to są różnego rodzaju sporty. Różnie to bywa z tymi sportami, mogą być bardzo niebezpieczne lub wyjątkowo bezpieczne przy zachowaniu należytej ostrożności.

Dużą popularnością cieszą się sporty wodne, które również mają swoje odpowiedniki sportów ekstremalnych. Surfing to sport bardzo popularny, przede wszystkim w śród młodzieży. Nie jest to sport niebezpieczny gdy wybierzemy dla siebie odpowiedni sprzęt, zapoznamy się z rodzajami fal i ich powstawaniem, a także gdy wybierzemy dla siebie odpowiednie miejsce do surfowania.

Surfowanie może być wtedy przyjemne i relaksacyjne. Jest jednak pewna odmiana surfingu, którą można śmiało nazwać ekstremalna i dedykowana jest tylko dla doświadczonych surferów. Jest to ujeżdżanie bardzo dużych i szybkich fal. Fale te są tak wielkie i pędzą z taką siła, że aby móc się na niej znaleźć z deską potrzebna jest motorówka, która wciąga surfera na początek fali. Jest to bardzo widowiskowy sport i zarazem bardzo niebezpieczny.

Deski to tego sportu są ze specjalnymi wiązaniami, które przy ogromnej prędkości ułatwiają surferowi utrzymania jej na miejscu. Innymi sportami wodnymi z elementami ekstremalnymi są windsurfing oraz kitesurfing. Ten pierwszy wykorzystuje deskę podobną do surfingu z żaglem. Żagiel ten pozwala na wykonywania przeróżnych akrobacji, zawrotów i przewrotek. Bardzo często surferzy wykorzystują do tego nie tylko wiatr i żagiel, ale także fale. Sport ten jest ogromnie widowiskowy i zadziwia wiele osób tym jak zwinne wydają się te małe żaglówki i jak wiele można nimi zrobić na wodzie. Ci co szukają więcej wrażeń na wodzie z wykorzystaniem deski, wynaleźli dosyć młody sport, który nazywa się kitesurfing. Kitesurfing to połączenie deski z wielkim latawce. W tej dyscyplinie inaczej niż w surfingu, jeździ się na kancie deski. Pozwala to na osiąganie szybkich prędkości oraz dzięki sile nośnej wiatru, akrobacji i przeskoków nad przeszkodami typu molo.



Recent Comments

Szukaj

Trening piłkarza to oczywiście praca nad mięśniami nóg. a więc nad grupą zginaczy i prostowników uda. które działają na staw kolanowy. To właśnie staw kolanowy podlega największym obciążeniom podczas uprawiania tego sportu, stąd częste doniesienia o uszkodzeniach tego stawu u piłkarzy. Urazy najczęściej dotyczą łękotki. która znajduje się w przedniej części stawu kolanowego. W trakcie meczu trwa twarda walka między napastnikiem a pilnującym go obrońcą. Wślizg. element obrony, czasem kończy się urazem nogi napastnika. .