Inne odmiany piłki

Odmiany piłki nożnej. Oprócz klasycznej piłki nożnej mężczyzn, która jest bardzo popularna i oczywiście lubiana, są także inne jej rodzaje. Przykładem może tutaj być piłka nożna kobiet, od 1996 roku jest to także letnia dyscyplina olimpijska.

Sport ten został na olimpiadę wprowadzony więc 96 lat bo odmianie męskiej. Nie różni się ona znacząco zasadami od tej standardowej piłki kopanej. Oczywiście różni się tym, że grają w nią kobiety. Oraz na olimpiadzie nie ma ograniczeń wiekowych co do zawodniczek, tak jak to ma miejsce do piłkarzy. Kolejną odmianą może być futsal. Czyli halowa piłka nożna, gra w nią po 4 zawodników plus bramkarz, zasady są inne. Auty są z ziemi wykonywane, bramkarz nie może wyrzucić piłki za połowę, jeżeli wznawia grę od bramki. Zmiany są hokejowe, zawodników na rezerwie może być aż siedmiu, mecz trwa dwie połowy. Każda po 20 minut. Jeżeli piłka uderzy w sufit hali gra zostaje przerwana, po gwizdku sędziego. Są organizowane zawody rangi mistrzostw świata, oraz Europy w futsalu. W Polsce jest to także popularny rodzaj piłki nożnej. Są ligi amatorskie, oraz profesjonalne halowej piłki nożnej w naszym kraju. Kolejną odmianą piłki nożnej jest piłka plażowa. Gra się w nią na piasku, zawodnicy mogą mieć na nogach założone specjalne nakładki, lub grać bez nich. Jest to bardzo efektowna gra. Strzela się w niej wiele bramek z powietrza. Bramkarz może łapać piłkę po podaniu jej przez partnera ze swojej drużyny. W jednym zespole na boisku może przebywać naraz pięciu zawodników. W żadnej z tych odmian piłki nie można dotykać oczywiście ręką, jest to absolutnie zakazane i grozi konsekwencjami w postaci kary od sędziego. Oczywiście wyjątkami są tutaj bramkarze, bramkarki.

Warto obejrzeć każdy z tych typów piłki nożnej. Oglądanie futsalu może być odskocznią, od codziennego oglądania zwykłych meczy. Które rozgrywane są na trawiastej murawie. Możemy poznać zasady, oraz piłkarzy specjalizujących się w trochę innej piłce nożnej. Kto wie, może zaczniemy sami w nią grać.

Leave a ReplyRecent Comments

Szukaj

Trening piłkarza to oczywiście praca nad mięśniami nóg. a więc nad grupą zginaczy i prostowników uda. które działają na staw kolanowy. To właśnie staw kolanowy podlega największym obciążeniom podczas uprawiania tego sportu, stąd częste doniesienia o uszkodzeniach tego stawu u piłkarzy. Urazy najczęściej dotyczą łękotki. która znajduje się w przedniej części stawu kolanowego. W trakcie meczu trwa twarda walka między napastnikiem a pilnującym go obrońcą. Wślizg. element obrony, czasem kończy się urazem nogi napastnika. .